קרדיולוגיה היא מדע של רפואת הלב וכלי הדם. הקרדיולוגיה מתעסקת במניעה של מחלות לב, בזיהוי גורמי סיכון למוות פתאומי כתוצאה ממחלות לב, מתן מענה להערכת סיכון בפעילות ספורטיבית, במחלות כלי דם כגון טרשת עורקים, במחלות של דלקת בקרום הלב ושריר הלב, מחלות של מסתמי הלב, מחלות מבניות בלב, אי ספיקת הלב, הפרעות בקצב הלב, הפרעות במערכת ההולכה החשמלית בלב, זיהוי גורמים שיכולים להביא לשבץ מוחי.

מתי לפנות לקרדיולוג?

קרדיולוג עוסק במניעה של מחלות לב וטיפול במחלות לב קיימות. מומלץ להגיע לקרדיולוג על מנת לוודא האם יש צורך בבדיקות כלשהן על מנת למנוע מחלות לב. כמו כן כדאי לברר כל תחושה שיכולה להיות קשורה במחלת לב באמצעות קרדיולוג. למטופלים שלהם מחלת לב ידועה, כדאי להיות בביקורת סדירה של קרדיולוג על מנת לוודא טיפול מתאים ולמנוע התדרדרות בתפקוד הלב.

כיצד מונעים מחלת לב?

ישנם מחלות לב שונות כאשר מחלת הלב השכיחה היא טרשת בעורקי הלב שיכולה להוביל בהמשך להתקף לב. מניעה של טרשת עורקי הלב מתבצעת ע"י היצמדות להרגלי חיים בריאים ולעיתים בצורך בטיפול תרופתי. בגיל ארבעים ומעלה מומלץ לבצע בדיקת רמת שומנים בדם וכן לבדוק ערכי לחץ דם. על פי אבחון כוללני, הקרדיולוג יתווה את דרכי המניעה המומלצים עבורך.

יש לי כאב בחזה, מה עליי לעשות?

אם הכאב בחזה הוא משמעותי ובימים האחרונים, יתכן שכדאי לפנות לעזרה רפואית מיידית (מוקד, מיון, אמבולנס). אם הכאב מטריד אך סובל דיחוי, ניתן לפנות לקרדיולוג במרפאה לבירור הכאב. יש לבצע בדיקת אק"ג טרם הגעה לקרדיולוג.

אושפזתי בבית החולים בשל מחלת לב. מתי עלי להגיע לקרדיולוג?

אם אושפזת בבית החולים בשל מחלת לב – למשל לאחר התקף לב, לאחר בירור כאב בחזה, בשל אי ספיקת הלב, בשל הפרעת קצב כלשהי – חשוב לפנות לקרדיולוג על מנת שירכז את המשך הטיפול ויבטיח טיפול נאות. חשוב מאוד שתהיה המשכיות טיפולית. לאחר שהתאוששת מאשפוז בבית החולים, חשוב לפנות לקרדיולוג עם סיכומי המחלה והבדיקות הרלוונטיות.

מהו רשרוש בלב?

רשרוש בלב הוא שם כולל לקול הנשמע בהאזנה ללב עם מכשיר סטטוסקופ. בילדים שכיח מאוד למצוא "רשרוש" ולרוב מדובר בממצא חסר חשיבות. אם בבדיקת הרופא ישנו "רשרוש בלב" לעיתים יש צורך בבדיקה של אקו לב. אקו לב זוהי בדיקה באמצעות אולטראסאונד שבודקת את מבנה הלב, תפקודו ותפקוד מסתמי הלב. לאחר בדיקת אקו לב, חשוב להגיע לקרדיולוג ולבדוק האם יש צורך בהמשך בירור ו/או טיפול.